پورتال اطلاع رسانی شرکت فناوران حفیظ

تالارهای گفتگو شرکت حفیظ سامانه


خوش آمدید! برای فعال سازی امکانات لطفا ورود  یا  ثبت نام .

توجه

Icon
Error

minaahmadi
#1 ارسال شده : 1400/03/25 01:03:33 ب.ظ
minaahmadi

رتبه: Member

گروه ها: Registered, Advanced Member
تاریخ عضویت: 1399/12/27
ارسالها: 12
Iraq
مکان: tehran

در حالی که اصطلاحات سیم و کابل غالباً به جای یکدیگر استفاده می شوند ، سیم یک هادی الکتریکی است و کابل چندین سیم یا یک گروه سیم است که در غلاف قرار دارد.
کابل برق به طور معمول از آلومینیوم یا مس ساخته می شوند. آنها یا برهنه هستند یا عایق بندی شده و به طور معمول در یک لایه نازک از PVC پوشانده می شوند. اگر آنها دارای غلاف پی وی سی باشند ، پس از آن PVC رنگی است که نشان می دهد سیم در خنثی ، زمین یا گرم سیم در نصب برق شماست. ما در بخش راهنمای خود در مورد رنگهای سیم بحث می کنیم.
کابل ها حداقل حاوی یک سیم خنثی ، سیم زمینی و سیم گرم هستند که به هم تابیده یا بهم متصل شده اند. بسته به هدف آن ، سیم ممکن است سیم بیشتری داشته باشد. سیمهای یک کابل در لایه پی وی سی با کد رنگی عایق بندی شده اند. سپس گروه سیم ها در غلاف خارجی محصور می شوند تا کابل واحد را تشکیل دهند.
ایمنی: کد برق ملی (NEC) و کدهای ساختمانی محلی انواع سیمها و کابلهای الکتریکی را که می توانند در کاربردهای خاص الکتریکی استفاده شوند و همچنین نحوه نصب را تنظیم می کنند. قبل از شروع هرگونه پروژه سیم کشی برق و کابل ، با بازرس ساختمان محلی خود مشورت کنید و حتما مجوزهای لازم را دریافت کنید. هنگامی که کار شما کامل است ، همیشه از نظر مطابقت با کدهای محلی بازرسی کنید تا از نصب ایمن آن اطمینان حاصل کنید.
نکته: اگر بسیاری از رساناهای الکتریکی بدون عایق برهنه و بهم تابیده شده باشند ، آنها همچنان یک هادی محسوب می شوند و به جای کابل ، به عنوان یک سیم واحد طبقه بندی می شوند.
برچسب زدن سیم
یک گرافیک با علائم شناسایی کابل مشترک.
اطلاعات چاپ شده در کناره های سیم ، THHN / THWN ، ماده ، حداکثر درجه ولتاژ و اندازه گیری آن را نشان می دهد.
THHN / THWN
حروف THHN / THWN نشان دهنده متداول ترین انواع سیم های الکتریکی است که در کاربردهای مسکونی استفاده می شود. به دنبال این حروف روی بسته بندی سیم باشید تا بدانید سیم دارای چه کیفیتی است:
T - عایق ترموپلاستیک
H - مقاوم در برابر حرارت
HH - مقاومت در برابر حرارت بالا تا 194 درجه فارنهایت
W - دارای رتبه بندی برای مکان های مرطوب
N - روکش نایلونی برای مقاومت در برابر آسیب های ناشی از روغن یا بنزین
X - پلیمر مصنوعی ، مقاوم در برابر شعله
مواد
بیشتر سیمها با علامت "CU" برای مس ، متداول ترین هادی برق مسکونی مشخص می شوند. از آنجا که برق از خارج سیم مسی عبور می کند ، این سیمها عایق بندی شده اند تا از آتش و شوک محافظت کنند.
سیم آلومینیوم رساناتر از سیم مسی است ، اما همچنین سریعتر تخریب می شود. به همین دلیل معمولاً از سیم آلومینیوم در خانه ها استفاده نمی شود. سیم قدیمی می تواند آلومینیوم یا آلومینیوم روکش دار مس باشد. برای انطباق با دستورالعمل های NEC ، سیم آلومینیوم فقط باید توسط یک برقکار حرفه ای نصب شود.
حداکثر امتیاز ولتاژ
حداکثر درجه ولتاژ عددی مانند 600 خواهد بود که نشان دهنده حداکثر ولتاژ سیم است. برای اهداف ایمنی ، حدود 80 درصد از حداکثر واتی که سنج شما می تواند داشته باشد را داشته باشید.
پیمانه
سیم سنج نشانگر اندازه سیم سیم است ، همانطور که توسط سیستم American Wire (AWG) تعریف شده است. متداول ترین اندازه گیرها 10 ، 12 یا 14 است. اندازه گیری و قطر سیم رابطه عکس دارد. به عبارت دیگر ، هرچه تعداد گیج بالاتر می رود ، قطر سیم نیز کوچکتر می شود. به عنوان مثال ، سیم 10 گیگ بزرگتر از سیم 12 سیم است. سیمهای بزرگتر می توانند آمپراژ و وات بیشتری را نسبت به سیمهای کوچکتر حمل کنند.
نمودار اندازه گیری سیم برق زیر هم بار توصیه شده 80 درصد وات و هم حداکثر مطلق حداکثر 100 درصد وات را برای متداول ترین سیم سنج ها نشان می دهد. این نمودار همچنین موارد توصیه شده برای هر گیج را به شما می گوید.
نکته: اگر پروژه ای به طول سیم بیشتر (مانند 80 فوت یا بیشتر از شکن) نیاز دارد ، اندازه گاو را افزایش دهید تا اطمینان حاصل کنید که برق کافی از آن عبور می کند.
رنگ یک سیم هدف سیم را به شما می گوید. به طور معمول ، سیم های سفید سیم خنثی هستند ، سیم های سبز یا برهنه سیم زمینی هستند و هر رنگ دیگری یک سیم گرم است که جریان الکتریکی را حمل می کند.
عایق سفید: به طور معمول خنثی در نظر گرفته می شود اما گاهی اوقات می تواند در موقعیت های خاص مانند حلقه های سوئیچ به عنوان گرم کننده استفاده شود. در مشاغل سیم کشی موجود ، سیم های سفید نیز ممکن است با سیاه یا قرمز مشخص شوند تا نشان دهند که اکنون سیم گرم است.
عایق سبز و مس برهنه: سیم زمینی.
عایق سیاه: سیم گرم برای کلیدها و پریزها.
عایق قرمز: سیم گرم برای پایه های سوئیچ و ردیاب های دود سخت گیر
عایق آبی / زرد: سیم داغ از طریق یک لوله کشیده می شود
ایمنی: یک ماده خنثی می تواند به اندازه یک سیم داغ خطرناک باشد ، این امکان را دارد که شما را دچار برق گرفتگی کند و یا هر فلزی را که ملاقات کند "زمین" و "برق" کند. با هر سیم طوری رفتار کنید که گویی سیم مفتولی است. اگر در مورد استفاده از سیم سفید به عنوان خنثی یا گرم در یک پروژه اطمینان ندارید ، با یک برق کار حرفه ای مشورت کنید.
انواع کابل برق
بسته ای از کابل NM-B.
انواع مختلف کابل های الکتریکی هر کدام اهداف و کاربردهای خاص خود را دارند. در زیر کابلهای متداولی وجود دارد که می توانید در پروژه های خود استفاده کنید:
کابل NM-B
”NM” مخفف کلمه غیر فلزی است که به غلاف انعطاف پذیر و معمولاً پی وی سی اطراف کابل اشاره دارد. "B" درجه حرارت 194 درجه فارنهایت را نشان می دهد ، اطمینان حاصل می شود که سیم های داخلی آن می توانند در سطوح خاصی بدون گرم شدن بیش از حد کار کنند.
رایج ترین شکل سیم کشی برق مسکونی داخلی.
در داخل غلاف حداقل دو سیم عایق ترموپلاستیک از یک اندازه وجود دارد ، هرچند کابل های مختلف می توانند دارای اندازه گیری های مختلف باشند.
فقط برای استفاده در محیط داخلی ، در فضاهای خالی از رطوبت و به دور از هرگونه منبع حرارتی. بیرون از دیوار را دفن نکنید و اجرا نکنید.
بهترین استفاده در پشت دیوارها و سقف ها و داخل حفره های کف.
کابل UF
”UF” مخفف فیدر زیرزمینی است. برای نصب در زمین و منطقه مرطوب رتبه بندی شده است.
به نظر می رسد کابل NM-B است اما سیمها به صورت گروهی در ترموپلاستیک جامد تعبیه شده اند (به جای اینکه جداگانه در ترموپلاستیک انعطاف پذیر محصور شوند).
مانند کابل NM ، کابل UF دارای اندازه گیری های مختلف برای پاسخگویی به تمام الزامات کد الکتریکی است و با همان اطلاعات حمل شده روی کابل NM ، به همراه نام UF ، برچسب گذاری شده است.
AC
"AC" به معنی کابل زره پوش است. همچنین به عنوان "BX" شناخته می شود.
از سیم های گرم و خنثی عایق بندی شده و یک سیم پیوندی لخت ، همه در کاغذ پیچیده شده است.
سیم محصور در غلاف فلزی که به عنوان هادی زمین عمل می کند.
نسبتاً گران و کار با آن دشوار است. اغلب در خانه های قدیمی یافت می شود اما در ساختمانهای جدید استفاده نمی شود.
فقط برای استفاده در محیط داخلی.
کابل فلزی
شبیه AC است ، اما سیمها به جای کاغذ با پلاستیک پیچیده می شوند.
دارای سیم زمینی سبز است زیرا غلاف فلزی آن نمی تواند به عنوان زمین استفاده شود.
فقط برای استفاده در محیط داخلی.
اغلب در برنامه های مسکونی استفاده نمی شود.
کابل هممحور
معمولاً "کوکس" نامیده می شود.
کابل فلزی اغلب برای حمل سیگنال های تلویزیونی و اتصال تجهیزات ویدئویی استفاده می شود.
دارای سیم رسانای سیم مرکزی است که با عایق دی الکتریک یا غیر رسانا پوشانده شده است. عایق توسط مش یا غلاف فلزی احاطه شده و برای محافظت توسط لایه پلاستیکی نازکی پوشانده شده است.
کابل HDMI (رابط چندرسانه ای با کیفیت بالا)
کابل لاستیکی اغلب برای انتقال فیلم دیجیتال ، صدای فراگیر چند کاناله و داده های کنترل پیشرفته از طریق یک کابل استفاده می شود.
یک رابط صوتی و تصویری تمام دیجیتال که سیگنال ها را با فرمت غیر فشرده حمل می کند.
مقرون به صرفه
انواع رابط HDMI: نوع A / B در مشخصات HDMI 1.0 ، نوع C در مشخصات HDMI 1.3 و نوع D / E در مشخصات HDMI 1.4 تعریف می شوند.
کابل بلندگو
برای ایجاد ارتباط الکتریکی بین بلندگوها و تقویت کننده های صوتی استفاده می شود.
یک نوع کابل برق زیپ دار که در آن دو یا چند هادی الکتریکی به صورت جداگانه در یک پلاستیک یا لاستیک عایق بندی شده اند که به راحتی جدا می شوند.
کابل دسته 5e
معمولاً ”cat-5e” یا کابل اترنت نامیده می شود.
استاندارد صنعتی برای کابلهای جفت پیچ خورده بدون محافظ (UTP) برای اتصال تلفن ، کامپیوتر ، اتوماسیون خانگی و شبکه های A / V.
کابل کشی مس معمولاً شامل 4 جفت سیم (8 هادی کل) است که در یک ژاکت پیچیده شده است.
نکته: هر دو کابل NM و AC به ابزارهای برش خاصی نیاز دارند که غلاف را برش می دهد اما سیم های داخلی را قطع نمی کند. آنها همچنین برای جلوگیری از آسیب دیدن لبه های تیز فلز به سیمها ، و همچنین جعبه های الکتریکی و اتصالات ویژه ، به بوش هایی که در انتهای آن قرار داده شده اند ، نیاز دارند.
برچسب زدن کابل
یک سیم پیچ کابل اترنت سفید با برچسب آبی روی غلاف.
تمام اطلاعاتی که باید درباره یک نوع کابل بدانید روی غلاف آن چاپ شده است.
Type: نوع کابل مانند NM-B یا UF را لیست می کند.
گیج: سنج سیم های جداگانه داخل کابل مانند 14 ، 12 ، 10 و ...
تعداد سیم: این تعداد از اندازه گیری پیروی می کند. به عنوان مثال ، 14/2 نشان می دهد که دو سیم 14 سنج وجود دارد (یک سیم زمینی ، اگر بخشی از کابل باشد ، در این شماره وجود ندارد) در کابل وجود دارد.
کاربرانی که در حال مشاهده انجمن هستند
Guest (2)
جهش به انجمن  
شما مجاز به ارسال مطلب در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ارسال پاسخ در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به حذف مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ویرایش مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ایجاد نظر سنجی در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به رای دادن در این انجمن نمی باشید.

قدرت گرفته از YAF | YAF © 2003-2021, Yet Another Forum.NET
این صفحه در مدت زمان 0.379 ثانیه ایجاد شد.